امروز : سه شنبه ۱۳۹۹ بيست و چهارم تير
سامانه اطلاع رسانی و خرید و فروش برج ها و مجتمع های تجاری ایران
سامانه اطلاع رسانی و خرید و فروش برج ها و مجتمع های تجاری ایران

0912 396 7400  کارگزاری فروش - پروژه های تهران
0912 021 2159
021-88621823-4


 پروژه تفریحی اقامتی آفتاب مشهد

تاريخ : ۱۳۹۴/۸/۶
کلنگ پروژه گردشگری تفریحی آفتاب به مساحت100 هکتار در مشهد به زودی توسط حسین ثابت بکتاش در بوستان طرق به زمین می خورد.
مساحت پروژه نزدیک به 100 هکتار است که به دلیل قرار گرفتن در ورودی مشهدمقدس، نزدیکی به حرم مطهر و ویژگی‌های مختلف منطقه‌ای از ارزش بالایی برخوردار است.
قرارداد این پروژه پس از کش‌وقوس‌های فراوان و پس از لایحه معاونت اقتصادی شهرداری مشهد به تصویب کمیسیون مشارکت‌های کلان شورا (در سال دوم از دوره چهارم شورا) رسیده و اکنون در مقطع اجرا قرارگرفته است.
مجموعه گردشگری و تفریحی آفتاب (پارک طُرُق) یک طرح تفریحی گردشگری است که بناست با مشارکت نزدیک به ۸۰۰ میلیارد تومانی حسین ثابت بکتاش مالک هتل بزرگ داریوش کیش، هتل‌های چهارگانه هلیا، لاله، تماشا و پانیذ و چند هتل در جزایر قناری اسپانیا و…، در جنوب شرقی مشهدمقدس و در دروازه ورودی شهر در مسیر مشهد به تهران ساخته شود.
مساحت پروژه نزدیک به ۱۰۰ هکتار است که به دلیل قرار گرفتن در ورودی مشهدمقدس، نزدیکی به حرم مطهر و ویژگی‌های مختلف منطقه‌ای از ارزش بالایی برخوردار است. قرارداد این پروژه پس از کش‌وقوس‌های فراوان و پس از لایحه معاونت اقتصادی شهرداری مشهد به تصویب کمیسیون مشارکت‌های کلان شورا (در سال دوم از دوره چهارم شورا) رسیده و اکنون در مقطع اجرا قرارگرفته است.
با توجه به اهمیت موضوع و نیز وجود نقاط ابهام و بعضاً انحرافات جدی این طرح، چند نکته در باب این پروژه گوشزد می‌شود؛ باشد که موردتوجه دغدغه‌مندان و مسئولان شهر قرار گیرد و هر چه سریع‌تر برای تعیین تکلیف آن، اقدام گردد.
۱- باوجوداینکه از ابتدای شورای چهارم، بنابراین گذاشته‌شده که طرح‌های مشارکت خصوصی، به‌صورت بی‌نام در شورای شهر به تصویب برسد و بدین‌وسیله از اعمال‌نظر سرمایه‌گذاران در فرآیند تصویب ممانعت شود، اما متأسفانه برخلاف این روند، طرح قرارداد سرمایه‌گذاری مجتمع تفریحی و گردشگری پارک جنگلی طرق، با نام سرمایه‌گذار یعنی حسین ثابت بکتاش در شورا تصویب‌شده که مشخص نیست علت این تغییر روند چیست؟
۲- با اینکه یکی از معضلات جدی مشهد در دهه اخیر، رشد بی‌ضابطه و قارچ گونه مجتمع‌های تجاری لوکس و هتل‌های چند ستاره برای قشر بسیار مرفه بوده است و با اینکه بسیاری از دغدغه مندان بر این موضوع تأکید داشته‌اند، در این پروژه نیز متأسفانه حجم وسیعی از کاربری‌ها (بالغ بر صدهزار متر مربع) بدین امر اختصاص‌یافته است، با این تفاوت که اگر در مواردی چون مشهد مال، این کاربری‌ها از دید مسافرین و زائرین میلیونی مشهد دور بود، پروژه طُرق در شاهراه ورودی مشهد و کاملاً در منظر دید همگان قرار دارد. ظاهراً کاربری‌های پروژه که در آن زمین مینی گلف و بولینگ و مواردی از این‌دست هم یافت می‌شود، به همین شکل به تائید کمیسیون اقتصادی شورای شهر در سال دوم دوره چهارم شورا رسیده است که جای تأسف دارد. جدول کاربری‌های این پروژه و نمایی از طراحی‌های صورت گفته برای زمین‌های بازی، مجتمع تجاری و هتل پنج ستاره موجود در این پروژه در نماهای زیر قابل‌مشاهده است.
 
 
 

۳- پروژه گردشگری آفتاب، به دلیل وجود اثرات اجتماعی و فرهنگی وسیع و به دلیل حساسیتی که نسبت به آن وجود داشت، پس از ارائه لایحه، با تلاش برخی از اعضای شورای شهر، مکلف به تهیه پیوست فرهنگی در همان فاز طراحی کار شد تا بتوان از کلیت آن اطمینان حاصل نمود. اما از تاریخ ابلاغ مصوبه به شهرداری، یعنی اواخر مردادماه، با اینکه می‌بایست در عرض ۴ ماه، پیوست فرهنگی و اجتماعی طرح تهیه و پس از بررسی در جلسه شورای راهبری پیوست به تائید کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا می‌رسید، پیمانکار پروژه پس از دو ماه از آغاز مهلت، هنوز هیچ تلاشی برای تهیه پیوست ننموده و عملاً این مسیر را دور زده و نه‌تنها طراحی کار را خود صورت داده بلکه کار عمرانی پروژه را بدون توجه به اثرات اجتماعی و فرهنگی آن، آغاز نموده است. در روزهای گذشته، باوجودآنکه یک‌بار به دستور منطقه مربوطه شهرداری، فرآیند عمرانی مربوط به ساخت دیوار پیرامونی این پروژه متوقف‌شده بود، اما ظاهراً دوباره با دستور مقام بالاتری، کار از سر گرفته‌شده است.

۴- متأسفانه باوجوداینکه طبق قانون، امکان کشیدن دیوار و حصارهای بلند، در پیرامون پارک‌ها و بوستان‌ها وجود ندارد، در این طرح، کل پیرامون بوستان طرق به طول تقریباً ۵ کیلومتر، با دیوارهایی که مجموعاً نزدیک ۳ متر ارتفاع خواهد داشت، در حال محصور شدن هستند. متأسفانه شنیده‌ها حاکی از آن است که معماری دیوارها نیز با تبعیت از برج و باروهای هخامنشی! طراحی‌شده و در حال اجراست. جای تأسف دارد که مسئولان شهری، مهم‌ترین گذرگاه ورودی شهر مشهد را با یک معماری بی‌تناسب از هخامنشی‌ها پوشش دهند. امری که اگر اتفاق بیفتد، قطعاً با موضع‌گیری خواص و دغدغه مندان حوزوی و دانشگاهی که دلشان برای هویت و معماری اصیل در مشهد می‌تپد مواجه خواهد شد.

حسین ثابت بکتاش (زادهٔ خرداد ۱۳۱۳ در مشهد) کارآفرین ایرانی و مالک هتل بزرگ داریوش است.
ثابت در سال‌های قبل در جزایر قناری ۹ هتل داشته و در ایران نیز هتل بزرگ داریوش را به‌سبک تخت جمشید در کیش ساخته‌است. وی، علاوه بر این هتل، چهار هتل دیگر نیز در کیش داشت (هتل‌های هلیا، لاله، تماشا و پانیذ) که از سال ۱۳۸۸ طی دو ـ سه مرحله فروخته شدند. شرکت تجارت بین‌المللی ثابت و مجموعۀ پارک دلفین‌های کیش (دلفیناریوم و باغ پرندگان با مساحت بیش از ۶۵ هکتار) متعلق به اوست.
کلنگ سرمایه‌گذاری هتل کوروش که قرار بود با انرژی خورشیدی کار کند (به‌عنوان نخستین هتل سبز ایران) با ۵۰۰ اتاق نیز در جزیرۀ کیش بر زمین زده شد، که ساخت آن در سال ۱۳۸۹ متوقف شد.
ایجاد کورس‌های اسب‌دوانی با تأسیس شرکت اسب ایران، که ناتمام ماند، از دیگر فعالیت‌های اوست. او همچنین ۲۵٪ سهام گروه هتل‌های لاله را در اختیار دارد