امروز : يكشنبه ۱۳۹۹ پانزدهم تير
سامانه اطلاع رسانی و خرید و فروش برج ها و مجتمع های تجاری ایران
سامانه اطلاع رسانی و خرید و فروش برج ها و مجتمع های تجاری ایران

0912 396 7400  کارگزاری فروش - پروژه های تهران
0912 021 2159
021-88621823-4


 استفاده بهینه از زمین با ساخت ضابطه‌مند بناهای بلند

تاريخ : ۱۳۹۴/۱۰/۱
سیدعلیرضا قهاری در مورد انتظارات جامعه معماری از تدوین مجدد و بازنگری ضوابط ساخت بناهای بلند که به زودی از سوی شورای‌عالی معماری و شهرسازی ارایه می‌شود بر لزوم مکان‌یابی های صحیح و ملزم‌کردن مدیران شهری به بکارگیری ضوابط تاکید کرد و گفت: ضابطه شهرسازی برای ساخت بناهای بلند همیشه وجود داشته است اما مشکل عمده‌ای که در دهه اخیر شاهدش بودیم این بود که این ضوابط در برخی از مواقع رعایت نمی‌شد. به عنوان نمونه در کوچه و خیابانی با عرض ۶ یا ۹ متر ساختن ساختمان‌هایی ۸۰ طبقه بر خلاف ضوابط شهرسازی است که متاسفانه در برخی از نقاط شهر این ساخت و سازهای خلاف ضوابط را شاهد بودیم.

رئیس انجمن مفاخر معماری ایران افزود: تجربه جهانی شهرسازی موفق در دنیا نیز نشان می‌دهد که در کشورهای موفق هیچگاه مدیران شهری برای کسب درآمد جایی که فضای شهری وجود ندارد بناهای بلند خلاف ضوابط نمی‌سازند. امیدواریم ضوابط جدید شرایطی را ایجاد کند تا مدیران شهری ملزم به رعایت اصول و ضوابط شوند.

قهاری ادامه داد: امیدواریم با ضوابطی که برای مکان‌یابی ساخت ساختمان‌های بلند به تصویب می‌رسد وضعیت ساخت و سازها سر و سامان پیدا کند.

وی در پایان درباره ضرورت ساخت بناهای بلند گفت: با لحاظ کردن تمامی ضوابط از جمله محاسبات طرح جامع، پیش‌بینی صحیح جمعیت آینده و جلوگیری از هرگونه تشویق برای مهاجرت‌های بی‌رویه ما باید بتوانیم از زمینی که در اختیار داریم استفاده بیشتری ببریم. به همین خاطر نیز باید ساخت بناهای بلند طبق ضابطه‌های علمی انجام گیرد.