امروز : دوشنبه ۱۴۰۱ ششم تير
سامانه اطلاع رسانی و خرید و فروش برج ها و مجتمع های تجاری ایران
سامانه اطلاع رسانی و خرید و فروش برج ها و مجتمع های تجاری ایران

0912 396 7400  کارگزاری فروش - پروژه های تهران
0912 021 2159
021-88621823-4مجتمع مسکونی نیاوران

تعداد طبقات : 6     ارتفاع برج : 20 متر     شهر:    تهران
5 ستاره از میانگین نظرات 9 کاربر

5
امتیاز:5/5
تعداد نمایش : 27750معرفی

امروزه با گسترش روز افزون شهرنشینی و ازیاد جمعیت شاهد افزایش ساخت و ساز در سطح کلان شهرها هستیم. افزایش چشمگیر در ساخت و ساز باعث شده است زمین هایی به همراه پوشش های گیاهی و فضای سبز درون آن به بستری برای ساختمان ها تبدیل شوند. با ادامه این روند با کاهش فضای سبز و پوشش گیاهی در سطح کلان شهرها رو به رو خواهیم بود و به دنبال آن آلودگی هوا و مشکلات روحی و افسردگی در افراد جامعه و ....یکی از راه های مقابله با این فاجعه عدم تخریب فضاهای سبز و پوشش گیاهی به هنگام ساخت وساز در سطح شهر تا حدالامکان و طراحی و حفظ فضای سبز در فضاهای داخلی ساختمان ها حتی در طبقات آن می باشد. داشتن این دور اندیشی و در نظر گرفتن شرایط اقلیمی و در نتیجه آن آسایش و راحتی کاربران بنا شیوه معماری اصیل ایران زمین همچو معماری کویر می باشد. چه بسا ادامه این راه بر دوش معماران ایران امروز ماست.

شاید این سوال مطرح گردد که چگونه ممکن است بدون از بین بردن  این فضاهای سبز و پوشش گیاهی و قطع حتی یک درخت به ساخت و ساز در سطح کلان شهرها ادامه داد؟

 

مجتمع مسکونی نیاوران در منطقه شمیران تهران واقع و توسط محمد رضا نیکبخت طراحی شده است. شمیران، که در امتداد شیب رشته کوههای البرز  گسترش می یابد، به دلیل وجود باغ های متعدد منطقه ییلاقی تهران به شمار می رود. در حال حاضر، هنوز هم تعداد قابل توجهی از درختان قدیمی در منطقه شمیران وجود دارد. قطعه زمین اختصاص داده شده به این پروژه  تعدادی از این درختان قدیمی در خود جای داده که حفاظت از آنها به عنوان اولین اولویت در طراحی این مجموعه در نظر گرفته شده است.

مشخصات کامل برج
 این مجتمع مسکونی ۶ طبقه در نیاوران، بخش شمالی تهران، در ترکیب با درختان موجود در سایت طراحی شده است و سعی به آوردن درختان و نزدیک به زندگی انسان. مفهوم طراحی اولیه بر اساس از جمله درختان موجود در محل ساختمان و با توجه به محور اصلی درختان درونی، جرم ساختمان را به ۲ بخش اصلی تقسیم شد. فضای سبز در کنار این محور نیز تشکیل هسته طرف توده ساختمان و شکل کلی ساختمان را تحت تاثیر قرار می گیرد. این پروژه، داشتن ۳۰ آپارتمان های مسکونی از ۸۰ تا ۳۰۰ متر مربع است، در ۵ سطح، هر یک انطباق ۶ آپارتمان طراحی شده است، و ۳ طبقه پایین تر برای امکانات مشترک. طبقه همکف به لابی ورودی اختصاص داده شده است، ساختمان اداری مدیران، مراسم و سالن اجتماعات است. زیرزمین اول است که عمدتا برای پارکینگ و اتاق های فروشگاه، در حالی که زیرزمین دوم، علاوه بر پارکینگ، شامل اتاق حرارت مرکزی، استخر شنا، جکوزی و سالن ورزش.
ویژگی های معماری
این ساختمان با طراحی معماری بی نظیر وخلاقانه به سبک ارگانیک با بهره گیری از عوامل و مشخصه های طبیعت پیرامون خود طراحی و اجرا شده است. طراحی معماری این بنا به گونه ای می باشد که به دلیل عدم آسیب به درختان و پوشش گیاهی محوطه و قطع حتی یک درخت٬ ساختمان به طور سیال و نرم با توجه به موقعیت قرار گیری درختان شکل گرفته است. معماری ارگانیک : فلسفه ی طراحی معمارانه که بیان می دارد یک بنا باید ساختار و پلانی داشته باشد که نیازهای کارکردی آن با محیط طبیعی اش همساز باشد و فرم یکپارچه به خود بگیرد. شکل ها یا فرم ها درچنین حالتی اغلب خطوط طراحی نامنظمی هستند و به نظر می رسد به فرم های موجود در طبیعت شبیه می باشند٬ معماری ارگانیک ترکیب ساختمان با طبیعت و نه تحمیل ساختمان بر طبیعت است.
فرم بدنه ساختمان در جاهایی که درخت قرار گرفته است دچار تور رفتگی و تغییر شکل شده است همچنین وجود خطوط نا منظم و غیر هندسی در شکل گیری حیاط مرکزی برگرفته از موقعیت قرار گیری درختان و عدم آسیب به آنها می باشد و این نوع تغییر شکل در بدنه بنا خود یکی از نقاط قوت طراحی به سبک ارگانیک می باشد به عبارتی دیگر فرم ساختمان خود را با طبیعت پیرامون بدون تخریب آن وقف داده است . در نظر گرفتن فضای نیمه باز برای پله و راه پله جهت نورگیری و تهویه آن می باشد و همچنین ارتباط و دسترسی به واحدها با حرکت سیال در راه پله و دید  به محوطه امکان پذیر است.در واقع حرکت در مسیر راه پله امکان حرکت در کل فضا را ایجاد خواهد کرد.

همچنین در طراحی نما از متریال سنگ و چوب و ... متناسب با سبک طراحی معماری نیز استفاده شده است.

از دیگر نکات معماری این بنا طراحی آن با توجه شرایط اقلیمی از جمله در نظر گرفتن سایه بان های افقی برای بازشوها میباشد که در طول روز از تابش نورمزاحم به فضاهای داخلی جلوگیری کند.

 

در طراحی سقف لابی بنا از شاخ و برگ با طرح اصیل ایرانی متناسب با ایده کلی طرح استفاده شده است.

 
بررسی محوطه سازی و منظر بنا :
در طراحی محوطه و منظر بنا نیز همخوانی با شیوه ارگانیک نیز به چشم می خورد استفاده از سنگ فرش٬ طراحی باغچه هایی با خطوط منحنی و نرم (همخوانی با خطوط طراحی بنا کلی)  و حفظ آبرویی بین این باغچه ها در طراحی محوطه و سایت مجموعه و در نظر گرفتن زمین چمن و... می باشد.
 
امکانات و خدمات
پلان ها
نکته قابل توجه دیگر در طراحی پلان این بنا میباشد که در فضاهایی که پوشش گیاهی وجود دارد حیاط مرکزی و راه پله با فضای نیمه باز قرار دارد و طراحی واحدهای مسکونی به صورت شعاعی و دور تا دور برای بهره گیری از نور و تهویه مطبوع می باشد می توان دلیل این نوع طراحی معمار( قرار دادن حیاط مرکزی دور تا درو پوشش گیاهی و درختان ) را با دو دیدگاه تحلیل کرد 1- به دلیل موقعیت قرار گیری واحدها و عدم وجود درختان در فضاهای داخلی واحدها 2- رعایت اصل محرمیت در طراحی معماری زیرا معمار با توجه به نوع فرهنگ کاربران بنا از قرار دادن بازشوهای روبه رو هم واحدها خودداری کرده است ضمن اینکه بعضی از این بازشوها رو به روی راه پله قرار دارند برای نورگیری واحدها از از سمت حیاط مرکزی معمار به جای بازشوها از بلوک چین شیشه ای بهره گرفته است که دید به درون واحدها ندارد ولی نورگیری مناسب برای واحدهای مسکونی ایجاد خواهد کرد.به همین دلیل می توان طراحی معماری این بنا را از نوع معماری اصیل ایرانی دانست.(استفاده از حیاط مرکزی و حفظ اصل محرمیت جز اساسی ترین نکات طراحی معماری خانه های ایرانی می باشد)
نحوه شکل گیری فرم و بدنه بنا با توجه به قرار گیری پوشش گیاهی (ترکیب ساختمان با طبیعت و نه تحمیل ساختمان بر طبیعت) 
موقعیت جغرافیایی
ساختمان مجتمع مسکونی نیاوران از نظر آب و هوایی در خوش آب و هوا ترین منطقه شمالی تهران (منطقه نیاوران ) در دامنه رشته کوه البرز واقع شده است.
نظرات
  3/ 5
تاریخ: ۱۳۹۶/۶/۲۳
خوب
  3/ 5
تاریخ: ۱۳۹۵/۶/۱۵
بسیار زیبا طراحی شده
  3/ 5
تاریخ: ۱۳۹۴/۱۱/۱۰
نظر شما
امتياز کاربران 5 از 5