امروز : چهارشنبه ۱۳۹۸ هفتم اسفند
سامانه اطلاع رسانی و خرید و فروش برج ها و مجتمع های تجاری ایران
سامانه اطلاع رسانی و خرید و فروش برج ها و مجتمع های تجاری ایران

0912 396 7400  کارگزاری فروش - پروژه های تهران
0912 021 2159
021-88621823-4


  ضرورت تشکیل شورای عالی بهینه‎سازی مصرف انرژی/ همایش ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی یک برند است

تاريخ : ۱۳۹۶/۹/۷
محمدجعفر علیزاده در حاشیه چهارمین جلسه سومین همایش ملی ساختمان پایدار، مصرف بهینه‌سازی انرژی که در مرکز تحقیقات مسکن راه و شهرسازی برگزار شد، وی ابراز امیدواری کرد: سومین همایش ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی به نتایج ملموس‎تری برسد و این روند ادامه پیدا کند.

وی با تاکید بر اینکه فرهنگ‌سازی در بخش انرژی موجب می‎شود تا بهینه سازی مصرف انرژی جزء مسائل دائمی و روزمره مردم قرار گیرد و بتوانند در این حوزه به نتایج خوبی برسند، گفت: بحث صرفه‎جویی در مصرف انرژی یک مسئله روز جهانی است.

علیزاده با بیان اینکه ما در ایران با بحران مصرف انرژی مواجهیم، افزود: ما در بخش مصرف انرژی به‎‌شدت با استانداردهای جهانی فاصله داریم و سرانه مصرف انرژی در ایران چند برابر جهان است.

وی افزود: این معضل باید ریشه‌‎‌یابی شود تا ببینیم که ناشی از چه مسائلی است. چرا که مصرف بی رویه انرژی تبعات سنگینی را به دنبال دارد که ازجمله آنها می توان به تبعات اقتصادی وحشتناک، تبعات زیست ‌محیطی، آلودگی هوا و دیگر مسائل مختلف اشاره کرد.

علیزاده با اشاره به اینکه این بحران انرژی در ابعاد مختلف ازجمله وسایل حمل‌ونقل، مصرف انرژی در ساختمان‌ها و... قابل مشاهده است، اظهار کرد: به نظر می‌رسد که بهینه سازی مصرف انرژی بایستی در ابعاد مختلف یعنی هم در مقوله قیمت‌گذاری و هم در مقوله طراحی و اجرای ساختمان خود را نشان بدهد. به‎نحوی که بتوانیم مطلوبیت را برای شهروندان مهیا و کاهش چشم‌گیری در مصرف انرژی ایجاد کنیم.

طرح مشکلات در همایش، نهادهای مسئول را مجاب به یافتن راهکار می کند

این مسئول همچنین با اشاره به تجربیات موفق کشورهای جهان در کاهش ملموس و قابل ‌توجه مصرف انرژی گفت: این کاهش از طریق اقدامات متعدد و مختلفی به دست آمده است که در بخش استفاده از نوع مصالح و با استفاده از سیستم‎های سرمایش و گرمایش مناسب انجام داده‌اند.

علیزاده ادامه داد: علاوه بر این، از بعد دیگر با فرهنگ سازی توانسته‎اند در حوزه کاهش مصرف انرژی گام بردارند. ازجمله با مکانیزم قیمت و یا با مکانیزم‎های تشویقی و تنبیهی متعدد و حتی ابعاد مختلف آموزشی از سطوح پایه، یعنی از مهد کودک و دبستان تا سطوح بالاتر توانسته‌اند موفق شوند.

وی تاکید کرد: این در حالی است که ما هنوز هم خانه های خود را به‌قدری گرم می‌کنیم که از طرف دیگر مجبور می شویم پنجره‌ها را باز بگذاریم تا تنفس کنیم و ما در این ابعاد، با این بحران مصرف در ایران مواجه هستیم. لذا این مقوله‌ای است که واقعا باید به آنها پرداخته شود.

علیزاده همچنین در پاسخ به اینکه آیا با توجه به عملکرد مجزا و جزیره‎ای نهادهای متولی شامل وزارت نفت، نیرو، راه و شهرسازی، جمع شدن این نهادها در یک همایش می‎تواند به هم‎افزایی آنها کمک کند، گفت: طرح مسئله می‌تواند بعدا منجر به راه‌حل‌هایی شود و در این بخش باید یک شورای عالی بهینه‎سازی مصرف انرژی در کشور تشکیل شود.

وی خاطر نشان کرد: به هر حال، تشکیل سازمان بهینه‎سازی مصرف سوخت نتایجی راه به همراه داشته ولی تا به آن نتایج عالی برسیم، راه درازی در پیش داریم. شاید این انتظار که در این همایش به موفقیت برسیم انتظار دست‎بالایی باشد، اما طرح مسئله و مشکل در این سطح می‎تواند منجر به این شود که به دنبال راه‎حل باشیم.

مصرف صحیح انرژی، ملکه ذهن شهروندان و متخصصان شود

همچنین قائم مقام شهردار یزد در حاشیه این جلسه با تاکید بر اینکه اساسی‎ترین بحث ما در حوزه مصرف انرژی مربوط به مباحث فرهنگی است، گفت: درواقع ما باید هم در ذهن شهروندان و هم در ذهن متخصصان خود این موضوع را جا بیندازیم که نگهداشت انرژی و مصرف صحیح آن یک الزام است و اگر این مهم ملکه ذهن شهروندان و متخصصان شود، توانسته‎ایم یک گام بلند در بخش انرژی برداریم.

جعفر امین مقدم افزود: در بحث قوانین نیز ضوابط و قوانین خوبی در دنیا وجود دارد که می‌توانیم آنها را بومی‎سازی کنیم و همچنین می‎توانیم خودمان هم‎افزایی‎ جدی داشته باشیم. اما به هر حال فرهنگ سازی و جاانداختن این بحث به عنوان یک الزام می‌تواند قدم مثبت و بزرگی باشد.

اقدامات شهرداری، شرط کافی برای بهینه سازی نیست

وی در پاسخ به اینکه سازمانی مثل شهرداری چه نقشی می‎تواند در نهادینه کردن چنین الزاماتی در ساختمان‎سازی در شهرها ایفا کند، افزود: با توجه به نقش ‌محوری و جدی شهرداری‎ها در نظارت بر ساخت‎وسازها یعنی معماری و شهرسازی، شهرداری‌ها می‌توانند تاثیرات جدی و عمده‎ای در این بخش داشته باشند.

امین مقدم با بیان اینکه این اقدامات شهرداری، شرط کافی برای موضوع بهینه سازی مصرف انرژی نیست، افزود: این مسئله کاملا یک مسئله بین بخشی است. ما هم باید در زمینه تدوین قوانین، در زمینه اجرا و هم در زمینه نظارت، در تمام حوزه‎ها بین ارگان‎های مسئول هم‎افزایی داشته باشیم تا بتوانیم به یک شرایط ایده‎آل و مطلوب برسیم.

وی در پاسخ به اینکه جمع شدن نهادهای متولی در این همایش تا چه حد می تواند در جلوگیری از عملکرد جزیره‎ای ارگان‎های مسئول و افزایش تعامل بین آنها کمک کند، گفت: این همایش درواقع به عنوان یک برند مطرح می‎شود و واقعا هم به لحاظ موضوعی که انتخاب شده و هم به لحاظ نحوه برگزاری جای تقدیر دارد.

امین مقدم افزود: این تنوع سازمان‎ها کار همایش را مقداری سخت و مدیریت آن را دشوار می‌کند، اما اگر مثل سابقه‎ دو دوره قبل، در این همایش هم با نگاه به آینده، به همان ترتیب هم‎افزایی و کنار هم بودن‎ها و حرکت کردن در یک مسیر و متحد شدن درباره این مسئله بتواند کانالیزه و فرموله شود، به نظر می‌رسد در آینده نزدیک یک انسجام فکری و ذهنی در کشور برای بحث انرژی خواهیم داشت و در آن موقع یک قدم بزرگ برداشته‌ایم و تنها مسئله ما اجرای صحیح و منطقی امر است.

لزوم استفاده از روش‎های نوین در معماری و شهرسازی جدید

وی همچنین با اشاره به اهمیت کاهش مصرف انرژی در معماری سنتی یزد گفت: از دیرباز شهر کهن یزد مجبور بود که به بحث بهینه‎سازی مصرف انرژی و راهکارهایی که بتواند در حوزه معماری و شهرسازی منجر به ذخیره انرژی شود، فکر بکند.

قائم مقام شهرداری یزد افزود: خوشبختانه پیشینه خوبی در این زمینه وجود دارد و اکنون باید با استفاده از روش‎های نوین که اتفاقا جزو برنامه‌های این همایش است، بتوانیم در معماری و شهرسازی جدید، به نگهداشت انرژی توجه کنیم و به بحث انرژی در حد واقعی خود بها بدهیم.

وی با بیان اینکه در پنل شماره 6 به نحو بسیار خوبی به مباحث اجتماعی و فرهنگی مرتبط با این قضیه پرداخته شده بود تصریح کرد: ما در اینجا اعلام آمادگی کردیم که هم به عنوان عضو پنل و هم به عنوان نمونه پایلوت کشوری، مباحث علمی منبعث از این همایش را در یزد پایه‎گذاری و اجرایی کنیم.

چهارمین جلسه سیاست‌گذاری سومین همایش ملی ساختمان پایدار، به ریاست دکتر شکرچی‌زاده، رئیس مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی و با حضور جمعی از کارشناسان و مسئولان ذیربط در ساختمان مرکز تحقیقات برگزار شد.

لازم به یادآوری است، سومین همایش ملی ساختمان پایدار، مصرف بهینه‌سازی انرژی با همکاری سه‌جانبه مجتمع رسانه‌ای راه و ساختمان، سازمان نظام‌ مهندسی کشور و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در روزهای 20 و 21 آباتماه برگزار می شود.

منبع : صما